Złuszczanie naskórka cz 1- Peelingi scrub, enzymatyczne, gommage, peel-off, brushing

Ostatnio na blogu była seria o olejowaniu włosów, a dzisiaj chciałabym zacząć serię postów i złuszczaniu naskórka. Tutaj podobnie jak przy olejowaniu podzielę to na części, żeby nie nudzić was długimi postami
 Posty postaram się dodawać co drugi dziań, a poniżej macie wyszczególnione wszystkie części, na które składa się cała seria.

1. Peelingi scrub, enzymatyczne, gommage, peel-off, brushing  oraz podsatwowe informacje o złuszczaniu
2. Peelingi ziołowe
3. Mikrodermabrazja
4. Peelingi chemiczne, kwasy (AHA, BHA, PHA, TCA, kwas wit. A- retinol, fenol, rezorcyna, roztwór Jessnera)
5. Laser CO2, Ultradźwięki (kawitacja)

Żeby nie było tylko takich postów z teorią, będę starała się je przeplatać z różnymi recenzjami i innymi postami.

*************************************************

Złuszczanie naskórka to zabieg polegający na usunięciu martwych komórek naskórka. Ma na celu m.in poprawienie stanu i wyglądu skóry

 Cele złuszczania naskórka:
 • pobudzenie warstwy podstawnej naskórka do szybszej odnowy
 • poprawa wchłaniania składników aktywnych
 • usuwanie różnych zmian np. przebarwień i blizn

Możemy wyróżnić peelingi mechaniczne (ziarniste, mikrodermabrazja), fizyczne (ultradźwięki, lasery) oraz chemiczne, czyli chemabrazja (z wykorzystaniem kwasów i innych roztworów)Podział peelingów ze względu na głębokość działania:
 • Bardzo powierzchowne 
  • głębokość działania w obrębie warstwy rozłącznej- są to peeling  scrub, enzymatyczne i gommage
  • głębokość działania w obrębie warstwy rogowej- mikrodermabrazja, kawitacja, AHA (20-50%), kwas salicylowy, TCA (10-20%), kwas retinowy 
 • Powierzchowne 
  • głębokość działania w obrębie całego naskórka- kwas pirogronowy (do 50%), roztwór Jessnera, kwas glikolowy (70%), TCA (20-30%)
 • Głębokie 
  • sięgające do górnych warstw skóry właściwej- demabrazja klasyczna, dermabrazja laserowa, TCA (35-50%), fenol

Teraz opisze wam różne rodzaje peelingów, które chciałabym wam przedstawić w dzisiejszej części.

1. Peeling scrub
Scrub
Jeden z najpowszechniejszych i najpopularniejszych peelingów. Jest to substancja ścierająca. Ma formę kremu zawierającego drobne elementy ścierne m.in:
 • sproszkowane łupiny orzechów
 • zmielone pestki brzoskwiń i moreli
 • otręby migdałowe
 • glinka koalinowa
 • sole mineralne
 • piasek morski
 • ziemia okrzemkowa

Ponadto do preparatów peelingujących dodawane są substancje takie jak: alantoina (działanie łagodzące) pochodne siarki (do peelingów dla cery tłustej ), miód , żeń-szeń i substancje rozgrzewające. Nie jest odpowiedni dla skóry naczynkowej, suchej, wrażliwej oraz u osób z trądzikiem różowatym.

2. Maska peel-off 
Maska peel-off

Nakłada się ją na skórę, po czym maska zasycha  w postaci przezroczystej błony, którą usuwa się w całości  ze skóry.  W wyniku zabiegu skóra staje się gładsza, świeższa i bardziej napięta.

3. Peeling gommage 

Jest delikatny, przeznaczony dla cery naczynkowej, wrażliwej, odwodnionej, zniszczonej i z objawami starzenia. Zawiera ona enzymy najczęściej pochodzenia roślinnego (np. z owoców z papai )
Peeling gommage łagodnie usuwa zrogowaciałe, martwe komórki skóry , nie powodując nadmiernego przekrwienia  ani jej wysuszenia.

4. Peeling enzymatyczny

Zawiera enzymy rozkładające tłuszcze, białka, które usuwają mieszaninę tłuszczów i keranocytów. Enzymy wchodzące w ich skład to biokatalizatory białkowe, katalizatory przemian chemicznych w organizmach żywych. Działają one na zasadzie "zjadania" komórek zrogowaciałego naskórka.
Nie może być stosowany u osób  ze skłonnościami do trądziku różowatego. należy zachować ostrożność u osób ze zmianami ropnymi, ponieważ źle dobrany preparat może doprowadzić do zainfekowania całej powierzchni skóry, na której wykonywany jest zabieg. 

5. Brushing / Peeling szczotkowy
Peeling szczotkowy

Peeling wykonany za pomocą szczotek. Działa dobrze na skóry grube i źle ukrwione. Masaż szczotkowy obudza krążenie krwi i limfy w skórze właściwej. Peeling szczotkowy znajduje również zastosowanie przy demakijażu i oczyszczaniu. 
Brushing to oczyszczanie i masaż za pomocą szczotki elektrycznej.  Zabieg korzystny dla cery ziarnistej i bladej. Zabieg ten wykonywany jest przy pomocy szczotki podłączonej do specjalnego aparatu. Przeciwwskazaniem jest skóra wrażliwa, cienka oraz trądzik, rozszerzone naczynia krwionośne (teleangiektazje)

6 komentarzy:

 1. istna skarbnica wiedzy na temat peelingów :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to dopiero pierwsza część :) Zapraszam na kolejne

   Usuń
 2. w końcu się dowiedziałam paru informacji :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. cieszę się, że na coś się przydają te moje posty :)

   Usuń

Dziękuję, za każdy komentarz i zapraszam do obserwowania :)
Na wszelkie pytania odpowiadam w komentarzach.
Zawsze odwiedzam wasze blogi.

Copyright © 2014 Moja Kosmetyczna Pasja , Blogger