Złuszczanie naskórka cz.4- Peelingi chemiczne, czyli kwasy AHA, BHA, PHA, TCA oraz inne substancje chemiczne stosowane do złuszczania naskórka
31
artykuły pielęgnacja
,
ciało
,
kwasy
,
peeling chemiczny
,
pielęgnacja ciało
,
pielęgnacja twarz
,
twarz
,
wiedza
,
złuszczanie naskórka

Bardzo dawno temu bo aż w kwietniu zaczęłam serię o złuszczani naskórka, której nie dokończyłam, ale dzisiaj sobie o niej przypomniałam i zapraszam was na trzecią część z tego cyklu.
Dla tych, którzy nie mieli okazji przeczytać poprzednich części to serdecznie zapraszam:
cz.1 Peelingi scrub, enzymatyczne, gommage, peel off, brushing
cz.2 Peelingi ziołowe
cz.3 Mikrodermabrazja
Jak już widzicie po tytule dzisiaj będzie post o kwasach oraz innych substancjach chemicznych stosowanych do złuszczana naskórka. Trochę tego jest, więc przejdę od razu do rzeczy. mam nadziej, że zainteresuje Was ten temat.
Peelingi chemiczne to złuszczanie zewnętrznych powłok naskórka za pomocą związków chemicznych o działaniu keratolitycznym, takich jak kwas glikolowy, salicylowy, migdałowy, TCA.
Odnawiają skórę, poprawiają jędrność, elastyczność, nawadniają, usuwają przebarwienia. W zależności od rodzaju substancji złuszczającej i jej stężenia mogą mieć działanie powierzchniowe w obrębie warstwy rogowej naskórka lub głębokie sięgające nawet do skóry właściwej.
Dla tych, którzy nie mieli okazji przeczytać poprzednich części to serdecznie zapraszam:
cz.1 Peelingi scrub, enzymatyczne, gommage, peel off, brushing
cz.2 Peelingi ziołowe
cz.3 Mikrodermabrazja
Jak już widzicie po tytule dzisiaj będzie post o kwasach oraz innych substancjach chemicznych stosowanych do złuszczana naskórka. Trochę tego jest, więc przejdę od razu do rzeczy. mam nadziej, że zainteresuje Was ten temat.
Co to jest i jak działa peeling chemiczny ?
Peelingi chemiczne to złuszczanie zewnętrznych powłok naskórka za pomocą związków chemicznych o działaniu keratolitycznym, takich jak kwas glikolowy, salicylowy, migdałowy, TCA.
Odnawiają skórę, poprawiają jędrność, elastyczność, nawadniają, usuwają przebarwienia. W zależności od rodzaju substancji złuszczającej i jej stężenia mogą mieć działanie powierzchniowe w obrębie warstwy rogowej naskórka lub głębokie sięgające nawet do skóry właściwej.
Substancje stosowane do chemabrazji:
- kwasy owocowe, czyli alfa-hydroksykwasy (AHA) np. kwas glikolowy, mlekowy, migdałowy
- beta-hydroksykwasy (BHA) np. kwas salicylowy
- kwas trójchlorooctowy (TCA)
- kwas pirogronowy
- kwas retinowy (kwas witaminy A)
- fenol
- rezorcyna
- gotowe mieszanki tych substancji:
- roztwór Jessnera
- Yellow Peel
- Blue Peel i inne
W gabinetach kosmetycznych stosuje się peelingi bardzo powierzchniowe, których działanie ogranicza się wyłącznie do warstwy rogowej naskórka. Środkami najczęściej wykorzystywanymi w peelingach kosmetycznych są kwasy owocowe, których stężenie jest nie większe niż 35%/. Kwasy owocowe należą do kwasów organicznych dlatego są słabsze i mniej toksyczne w porównaniu z kwasami nieorganicznymi.
Kiedy należy stosować kwasy ?
Najlepszą porą na wykonywanie kwasów jest pora jesienna oraz wczesna wiosna. Kwasów nie wykonuje się w okresie letnim i zimowym. Jest to uwarunkowane pogodą panującą w tych porach roku. Latem przeciwwskazaniem do takiego zabiegu jest wysokie promieniowanie słoneczna z zimą niska temperatura. Kwasy powodują głębsze złuszczanie od tradycyjnych peelingów, dlatego należy odpowiednio chronić naszą skórę, aby uniknąć podrażnień czy też różnego rodzaju przebarwień. Po zabiegach kwasowych należy zapewnić skórze odpowiednią ochronę w postaci kremów z wysokim filtrem.
Ogóle wskazania do stosowania peelingów chemicznych:
- szorstka, silnie zrogowaciała warstwa rogowa naskórka
- rogowacenie okołomieszkowe
- przebarwienia różnego pochodzenia (piegi, plamy soczewicowate, ostuda- przebarwienia pozapalne)
- blizny
- rozstępy
- łojotok
- trądzik pospolity bez ognisk zapalnych
- zmiany związane z wiekiem (zmarszczki, utrata jędrności i elastyczności skóry)
Ogólne przeciwwskazania do stosowania peelingów chemicznych:
- ekspozycja skóry na słońce (po zabiegu zalecane stosowanie preparatów promieniochronnych min. SPF 30)
- skłonność do bliznowców
- aktywna opryszczka
- infekcje skóry
- ciąża i karmienie piersią
- trądzik ze zmianami ropnymi
- aktywne atopowe zapalenie skóry
- liczne znamiona barwnikowe
- choroby autoimmunologiczne (kolagenozy, pęcherzyce)
- uszkodzenia skóry, rany
- doustne przyjmowanie leków zawierających retinoidy
- łuszczyca
- trądzik różowaty
- leczenie światłem
Zalecenia po zabiegu:
- myć skórę sodkami przeznaczonymi do cery wrażliwej
- przez kilka dni (3-6) stosować kremy ochronne
- przez miesiąc po zabiegu bezwzględnie nie wolno się opalać; należy stosować preparaty ochronne z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim współczynniku ochrony
Kwasy AHA
Występują powszechnie w przyrodzie. Można je otrzymać m.in z trzciny cukrowej, mleka, owoców lub mogą być także syntetyzowane metodami chemicznymi. Należą do kwasów rozpuszczalnych w wodzie, dlatego też nie mają zdolności przenikania przez warstwę sebum i wnikania w głąb oraz oczyszczania porów skóry. Do kwasów AHA zaliczamy kwas glikolowy, mlekowy, migdałowy, jabłkowy, cytrynowy, winowy.
Moc peelingu i jego skuteczność zależy od jego stężenia, pH, podłoża, stanu skóry oraz czasu działania. Im większe stężenie i niższe pH, tym większa moc.
kwas glikolowy (trzcina cukrowa, winogrona, jabłka, agrest)
Jest kwasem średniej mocy, posiada bardzo małą cząsteczkę dzięki czemu łatwo penetruje warstwę rogową naskórka. Przy niskim stężeniu pH wykazuje działanie pobudzające, złuszczające i ochronę komórkową, natomiast przy wyższym pH wykazuje działanie nawilżające.
Działanie: złuszcza obumarły naskórek, rozluźnia połączenia między martwymi komórkami, ułatwia wchłanianie składników aktywnych, stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, poprawia nawilżenie, spłyca zmarszczki i płytkie zmiany potrądzikowe, hamuje powstawanie przebarwień, reguluje proces wydzielania sebum
Zalecenia: seria 6-8 zabiegów o minimalnym odstępie 10 dni w okresie jesiennym lub wiosennym
Wskazania: starzenie, fotostarzenie, płytkie zmarszczki, skóra łojotokowa, trądzik (postać grudkowa i zaskórnikowa oraz krostkowa o niewielkim nasileniu), skóra sucha i szorstka, przebarwienia, blizny (potrądzikowe), rozstępy
Przeciwwskazania: opryszczka, brodawki, infekcje bakteryjne, choroby zapalne, AZS, trądzik ropowiczy, łuszczyca, świeże blizny, terapie światłolecznicze, alergia na AHA, ciąża, okres laktacji, leczenie pochodnymi wita. A, otwarte rany, zadrapania,bliznowce (przerosłe blizny- keloidy), trądzik skupiony i bliznowcowy, skóra po depilacji
kwas migdałowy (wiśnie, morele, migdały)
Działa wolniej i łagodniej od kwasu glikolowego, ponieważ trudniej wnika do skóry.
Działanie: wygładza, uelastycznia, rozjaśnia przebarwienia, wykazuje działanie bakteriostatyczne, redukuje i reguluje wydzielanie sebum, zmniejsza drobne zmarszczki, wykazuje działanie keratolityczne
Zalecenia: seria 6-8 zabiegów o minimalnym odstępie 7 dni w okresie jesieni lub wiosny
Wskazania: trądzik pospolity, trądzik różowaty, skóra tłusta, skóa łojtokowa, zaskórniki, zapalenie mieszków włosowych, tzw. melasma naskórkowa (ostuda), starzenie się skóry (cera dojrzała), fotostarzenie się skóry, rewitalizacja
Przeciwwskazania: łojotokowe zapalenie skóry, grzybica, łuszczyca, aktywne infekcje wirusowe (aktywna opryszczka,), trądzik w fazie aktywnej, terapia pochodnymi witaminy A (retinol), ciąża, laktacja
kwas mlekowy (mleko, maślanki, jogurt, jabłka, pomidory, piwo)
Stanowi jeden z metabolitów tkanki mięśniowej skóry, jest kwasem średniej aktywności.
Zastosowanie: właściwości złuszczajace i nawilżające, obniża pH skóry, normalizacja procesu rogowacenia, poprawa struktury kolagenu, poprawa uwodnienia, zwiększenie elastyczności, ujędrnienie
kwas cytrynowy (cytryny 5-7%, owoce cytrusowe, buraki, wini, mleko)
Zastosowanie: do rozjaśniania przebarwień różnego rodzaju
Kwasy BHA
Działanie podobne do działania kwasów AHA, czyli także reguluje on odnowę komórkową skóry, działa złuszczająco poprzez rozluźnienie połączeń międzykomórkowych i usuwa zbędne warstwy zrogowaciałych komórek naskórka. Kwasy BHA są rozpuszczalne w tłuszczach. Do kwasów BHA zaliczamy kwas salicylowy.
kwas salicylowy (kora wierzby, maliny, liście brzozy)
Jest spokrewniony z aspiryną (kw. acetylosalicylowy) i tak jak ona posiada pewne właściwości przeciwzapalne, sprzyja więc procesowi gojenia wyprysków i podrażnień. Jest to kwas rozpuszczalny w tłuszczach, dzięki temu oprócz tego,że złuszcza martwe komórki i powierzchnię naskórka ma także zdolność przenikania przez warstwę łojową i wnikania w głąb oraz oczyszczania porów skóry, a także wnikania w głąb mieszków włosowych, co ma znaczenie w leczeniu trądziku. Nie wymaga neutralizacji.
Zastosowanie: zmiany barwnikowe (ostuda, piegi, przebarwienia pozapalne, plamy soczewicowate). uszkodzenia słoneczne (rogowacenie, przedwczesne starzenie, zmarszczki), blizny (typu zanikowego lub przebarwione), trądzik pospolity (postać zaskórnikowa, grudkowo- krostkowa)
Jego działanie na skórę zależy od stężenia:
- 10%- działanie keratolityczne
- powyżej 10%- keratolityczne, jako składnik peelingów, poprawia wchłanianie innych substancji, działanie antyseptyczne, reguluje wydzielanie łoju, spłyca rozszerzone pory skóry
- powyżej 25%- jest dobrze tolerowany w połączeniu z kwasem azelainowym jako środek w usuwania następstw ciężkich odmian trądziku pospolitego
Alfa-ketokwasy
kwas pirogrnonowy
W skórze występuje jako metabolit węglowodanów, chemicznie pokrewny z kwasem mlekowym, rozpuszczalny w wodzie i alkoholach.
Właściwości sebostatyczne, przeciwbakteyjne, złuszczające i rozjaśniające. Zmniejsza spójność korneocytów warstwy rogowej, w skórze właściwej stymuluje syntezę kolagenu.
Zastosowanie: 40%- łojotokowe zapalenie skóry, przebarwienia pozapalne, trądzik pospolity. 60%- fotostarzenie, blizny potrądzikowe, zaburzenia rogowacenia.
Kwasy PHA
Posiada wszystkie cechy i zdolności charakterystyczne dla kwasów AHA, ale dodatkowo działają łagodniej, posiadają większe cząsteczki. Do tej grupy zaliczamy glukonolakton, glukoheptanolakton, kwas laktobionowy
kwas laktabinowy, glukonolaktan
Działa bardzo delikatnie, pobudza i regeneruje naskórek, działa nawilżająco i przeciwutleniająco. Duże cząsteczki nie drażnią skóry.
Kwas TCA
Mała cząsteczka szybko i łatwo penetruje naskórek i skórę właściwą, wywołuje koagulację białek i obumieranie komórek oraz ma silne działanie drażniące. W zależności od stężenia oraz ilości zastosowanego kwasu może mieć działanie powierzchniowe, wywołując złuszczanie zewnętrznych warstw naskórka, lub też wnikać znacznie głębiej, docierając do skóry właściwej. Polecany jest w terapii starzenia, do usuwania przebarwień i blizn. Nie wymaga neutralizacji. W stężeniu 35% bywa łączony z kwasem glikolowym. Stosowanie kwasy TCA wymaga nadzoru lekarza, dlatego nie wykonuje się go w gabinetach kosmetycznych.
Wskazania: uszkodzenia słoneczne skóry, rogowacenia słoneczne, przebarwienia pozapalne, ostuda, plamy soczewicowate, bielactwo, drobne zmarszczki mimiczne i dosłoneczne, płytkie blizny potrądzikowe.
Kwas witaminy A (retinowy)
Przyspiesza złuszczania martwych komórek, pobudza podziały w warstwie podstawnej oraz pobudza syntezę kolagenu. Łatwo wnika między komórki, powodując ich odrywanie. Przyspiesza proces keratynizacji.
Fenol
Powoduje głębokie złuszczanie i ma działanie drażniące. Jest najsilniejszym ze środków chemicznych stosowanych do złuszczania naskórka. Wykorzystuje się go do usuwania najgłębszych blizn, zmarszczek i przebarwień. Najczęściej wykorzystywany jest na mniejszych powierzchniach ze względu na ryzyko powikłań. Peeling przeprowadzany jedynie przez lekarza.
Rezorcyna
Powoduje powierzchniowe złuszczanie oraz ma działanie drażniące.
Roztwór Jessnera
Roztwór zawierający mieszaninę kwasu salicylowego, kwasu mlekowego i rezorcyny. Penetruje do warstwy brodawkowej skóry właściwej.Głównie stosowany do leczenia zmian z nadmiernym rogowaceniem skóry.
Nakładany jest na skórę warstwami. W zależności od ilości warstw może oddziaływać na zewnętrzne warstwy naskórka lub też wnikać głębiej aż do warstwy podstawnej. W połączeniu z innym środkiem np 35% kwasem TCA, dociera nawet do górnych pokładów warstwy siateczkowatej skóry właściwej. Stosowany jest do usuwania płytkich zmarszczek, przebarwień, w terapii łojotoku i trądziku pospolitego.
Yeelow Peel
Składa się z kwasu retinowego, azeleinowego, fitowego, kojowego, askorbylu palmitynowego, bisabololu. Przeznaczony do usuwania przebarwień, płytkich zmarszczek, nadmiernego rogowacenie skóry oraz blizn pozapalnych. Głębokość działania, podobnie jak płynu Jessnera, zależy od ilości zastosowanego preparatu.
Wskazania: poprawa wyglądu skóry, wyrównane pigmentacji, zmniejszenie starczych zmian barwnikowych, zmniejszenie rogowacenia skóry związanego z wiekiem, spłycenie drobnych zmarszczek
Blue Peel
Należy do peelingów powierzchniowych, a jego działanie opiera się na zawartości kwasu TCA, w stosunkowo niskim stężeniu (15-20%). Dzięki obecności błękitu metylowego w preparacie podczas zabiegu zachodzi reakcja barwna, która informuje o głębokości złuszczania i umożliwia jego kontrolę. Im barwa staje się ciemniejsza, tym działanie preparatu silniejsze. Blue Peel nazywany jest także chemabrazją kolorową.
Wskazania: odświeżenie skóry twarzy, usunięcie powierzchniowych zmarszczek, usunięcie blizn.
źródło: Joanna Dylewska- Grzelakowska kosmetyka stosowana; Magdalena Kaniewska Kosmetologia podstawy; notatki
***
***
Ja miałam okazję mieć zabieg z wykorzystaniem kwasu migdałowego na pracowni kosmetycznej podczas zajęć i efekt było widać już po pierwszej serii. Teraz na jesień zamierzam zrobić sobie w domu kurację kwasową z kremem złuszczającym Pharmaceris 10% kwasu migdałowego. Zobaczymy co z tego wyjdzie i może zrobię post o mojej kuracji.
A wy stosujecie kwasy ?
Właśnie też zaczęłam stosować z Pharmaceris 10% krem z kwasem migdałowym :) zobaczymy jakie będą efekty.
OdpowiedzUsuńja jeszcze tak jakoś żadnych kwasów nie stosowałam, ale moja dermatolog mi coś wspominała, że może by mi zrobić peeling z jakimś kwasem ;)
OdpowiedzUsuńciekawy artykuł.
OdpowiedzUsuńJa jak co roku jesienią zaczynam stosowanie kwasów połączone z mikrodermabrazją :) "uwielbiam" kwas glikolowy zarówno na twarz jak i na roztępy na ciele widocznie je spłyca i co roku widzę znaczną poprawę :) Moja skóra jest w rewelacyjnym stanie po całej serii zabiegów :) a mam skórę trudną bo tłustą.. świetny post - kompendium wiedzy :) Kusi mnie udanie się do lekarza na zabiegi na rozstępy kwasami TCA ale boję się trochę ;) ciekawe czy ktoś miał już z tym do czynienia?
OdpowiedzUsuńBuziaki
xo xo xo xo xo xo xo xo
hej :) ja mialam kwas salicylowy 70% na twarz bo mialam palmy po alergi .. w połączeniu mikrodermabrazją zeszlo mi wszystko po 2 zabiegach ... aleeeeee bolałoooo wiatrak nawet nie pomagał.. aa jak juz mi nakładano krem to myslalam ze nie wydolę...;) skora na nastepny dzien zrobilaaa sie jak pupcia niemowleca nawet nie musialam sie malowac... tylko pudrem mineralny sie poprawiłam.. ale w pierwszym zabiegu malo co schodziło aale juz w drugiiim to wyglądałam
Usuńokropnie..platy schodziły mi z twarzy...ale warto.. wiec TLC będzie myślę taki sam..
cudowny wpis! dobrze, że jest to wszystko w jednym miejscu, na pewno będę dol tego posta wracać. Swego czasu miałam ochotę na zabieg z kwasem glikolowym, ale ostatecznie byłam na mikrodermabrazji, dawno to było, to fakt, ale ostatnimi czasy zaczynam się nad takimi zabiegami zastanawiać częściej:)
OdpowiedzUsuńCiekawy wpis, wiele przydatnych informacji ;)
OdpowiedzUsuńwow! cudowny wygląd bloga i fajny post:)
OdpowiedzUsuńprzydatne informacje
OdpowiedzUsuńJa jeszcze nigdy nie stosowałam kwasów jednak czuję, że coś takiego by się przydało mojej cerze ;)
OdpowiedzUsuńPrzydatny post :3
OdpowiedzUsuńZapraszam: pieknekosmetyki.blogspot.com
Jeszcze nie stosowałam kwasów :) uwielbiam słonce wiec w lato niebyło okazji żeby ich użyć :) teraz też chce jak najwiecej korzystać z promyczków :P
OdpowiedzUsuńOd fenolu w dół włącznie zaczęły pojawiać się nazwy, o których wcześniej nie słyszałam! Ależ edukujący post :) Będe musiała sobie o nich pocztać.
OdpowiedzUsuńJakiś czas temu robiłam kwasy poprzedzone zabiegiem mikrodermabrazji. Fajna sperawa. Robiłam to systematycznie i myślę, że teraz dopiero są efekty. Mam 34 lata, a wszyscy mówią, że mam 25!!!!!
OdpowiedzUsuńJuż od dawna myślę nad wykonaniem tego typu peelingu. Jednak nigdy nie mogę się ostatecznie zdecydować i umówić na wizytę do kosmetyczki. A może ktoś poleci konkretny salon wykonujący peeling chemiczny w Łodzi? Będę wdzięczna za rekomendacje. Koleżanka była tutaj i poleca, ale ja wolę mieć kilka alternatyw.
OdpowiedzUsuńMardin
OdpowiedzUsuńistanbul
Çanakkale
Antep
Elazığ
PT5Q
whatsapp görüntülü show
OdpowiedzUsuńücretli.show
JG3P4
şırnak evden eve nakliyat
OdpowiedzUsuńmuğla evden eve nakliyat
hatay evden eve nakliyat
niğde evden eve nakliyat
ardahan evden eve nakliyat
8MP
adana evden eve nakliyat
OdpowiedzUsuńbolu evden eve nakliyat
diyarbakır evden eve nakliyat
sinop evden eve nakliyat
kilis evden eve nakliyat
47V
889CF
OdpowiedzUsuńErzincan Parça Eşya Taşıma
Kayseri Evden Eve Nakliyat
Sinop Evden Eve Nakliyat
Muş Parça Eşya Taşıma
Sivas Evden Eve Nakliyat
28C38
OdpowiedzUsuńHakkari Evden Eve Nakliyat
Afyon Parça Eşya Taşıma
Kars Parça Eşya Taşıma
Bartın Lojistik
Isparta Evden Eve Nakliyat
53423
OdpowiedzUsuńEskişehir Şehirler Arası Nakliyat
Huobi Güvenilir mi
Afyon Evden Eve Nakliyat
Erzincan Evden Eve Nakliyat
Kastamonu Evden Eve Nakliyat
Erzurum Evden Eve Nakliyat
Osmaniye Lojistik
Artvin Lojistik
Ünye Televizyon Tamircisi
150F1
OdpowiedzUsuńProbit Güvenilir mi
Nevşehir Evden Eve Nakliyat
Ünye Oto Boya
Hakkari Evden Eve Nakliyat
Amasya Lojistik
Tunceli Evden Eve Nakliyat
Bilecik Şehirler Arası Nakliyat
Trabzon Evden Eve Nakliyat
Afyon Evden Eve Nakliyat
B7BFF
OdpowiedzUsuńaydın sesli görüntülü sohbet
adıyaman seslı sohbet sıtelerı
karabük rastgele görüntülü sohbet uygulaması
aydın yabancı görüntülü sohbet uygulamaları
görüntülü sohbet kızlarla
yalova sesli görüntülü sohbet
tokat sesli sohbet sitesi
bingöl telefonda rastgele sohbet
nevşehir sesli sohbet uygulamaları
3F875
OdpowiedzUsuńçanakkale nanytoo sohbet
görüntülü sohbet ücretsiz
isparta sesli sohbet siteler
uşak ucretsiz sohbet
aksaray canlı sohbet siteleri ücretsiz
canlı görüntülü sohbet
yozgat canlı sohbet
chat sohbet
nevşehir sesli sohbet
CC2BB
OdpowiedzUsuńBinance Referans Kodu
Okex Borsası Güvenilir mi
Raca Coin Hangi Borsada
Btcturk Borsası Güvenilir mi
Linkedin Takipçi Hilesi
Facebook Beğeni Hilesi
Görüntülü Sohbet Parasız
Kripto Para Nasıl Çıkarılır
Lunc Coin Hangi Borsada
شركة تسليك مجاري بجدة 7d0r5os1Pv
OdpowiedzUsuńشركة مكافحة الحمام بالاحساء 5ZgBXTYJI0
OdpowiedzUsuńشركة مكافحة النمل الابيض بابها 9c8EYxhZlA
OdpowiedzUsuńF9E0EC56CA
OdpowiedzUsuńtakipçi satın al gerçek
16059B0BA6
OdpowiedzUsuńbot basma tiktok